NIETYKALNI CZY TYKALNI?

Poszłam do kina. Nic nadzwyczajnego, chociaż nie pamiętam kiedy ostatni raz byłam w kinie w niedzielę, w godzinach największego nasilenia ruchu w galerii handlowej. Dziwne? Dla wielu pewnie tak, ale ja nie najlepiej czuję się w tłumie. Wolę więc chodzić na poranne seanse, na mało popularne tytuły, których nie można później obejrzeć ani na dvd ani w telewizji. Dlaczego? Bo tak już mam. Lubię mieć kino „dla siebie“, analizować filmy na własne potrzeby, wybierać repertuar według mi tylko znanego klucza. Cóż więc takiego się stało, że złamałam swój rytuał? Wszystko przez internet! W niedzielę, po pracy otworzyłam komputer, a tam debata jakiej dawno nie oglądałam! Po przeczytaniu kilkudziesięciu wpisów  nie mogłam dłużej czekać. Postanowiłam jak najszybciej sprawdzić czy zaliczam się do wielbicieli czy do krytyków filmu Nietykalni. W Europie obejrzało go już ponad 34 miliony ludzi (dane sprzed weekendu). Kiedy ostatnio francuski film wzbudził aż takie emocje? Świetny „Chłopiec na rowerze“ braci Dardenne (koprodukcja belgijsko – francusko – włoska), zdobywca Grand Prix w Cannes w 2011 roku mógł tylko pomarzyć o takiej frekwencji… Skąd więc ten sukces Nietykalnych? Dlaczego akurat w tym przypadku?

Milioner i biedny chłopak z blokowiska, zderzenie kultur i języków, tradycji z walką o byt. Brzmi jak sztampowy scenariusz z Hollywood? Trochę tak, a jednak gdzieś ten banał po drodze się gubi. Może dlatego, że historia nie została nakręcona w Nowym Jorku, może dlatego, że „stare europejskie pieniądze“ mają w sobie coś czego nie mają nowe amerykańskie fortuny? Łatwiej było mi uwierzyć w historię niezwykłej przyjaźni kalekiego bogacza i czarnoskórego biedaka opowiedzianą po francusku z dystansem i ironią właściwą jednak Staremu Światu. W dodatku to spotkanie miało miejsce naprawdę! Dla wzmocnienia przekazu na filmowym planie Araba zastąpił Murzyn. Pamiętacie na pewno obrazki z francuskich przedmieść i coś na kształt rebelii zdesperowanych emigrantów bez szans na lepsze życie. Czarnoskóry bohater Nietykalnych mógł być, tak jak duża część mieszkańców blokowisk na dożywotnym zasiłku ale zdarzył się cud, który odmienił jego nędzny los. Ten fakt uspokaja być może wyrzuty sumienia niektórych Francuzów. Mogą więc spokojnie śmiać się i płakać oglądając Nietykalnych.

W internecie Ci, którzy są „na nie“ zarzucają tym, którzy są „na tak“, że nie mają swojego zdania, a podoba im się, bo skoro zachwycają się miliony to nie wypada inaczej. Będę kolejną owcą w tym stadzie. Może nie jest to arcydzieło, ale spokojnie można go nazwać uroczym. Czy to wystarczy? Żeby się pośmiać, a nawet trochę popłakać, w zupełności. Pozytywnie zaskakuje bezpretensjonalność dialogów – coś niemalże nieosiągalnego w polskich produkcjach komediowych ostatnich lat. Czyli jednak można… Największą siłą są jednak aktorzy. Duet Francois Cluzet – Omar Sy jest bezkonkurencyjny. Grają szczerze, bez patosu, lekko. I nawet nie jestem specjalnie zaskoczona, że Sy sprzątnął sprzed nosa Cezara dla najlepszego aktora niedawnemu zdobywcy Oskara w tej kategorii Jean’owi Dujardin’owi (Artysta).

Wniosek? Pomóżcie Nietykalnym pobić rekord frekwencji dla europejskiego filmu. A potem dyskutujcie bez końca…;-)

532 Odpowiedzi na NIETYKALNI CZY TYKALNI?

 • Pingback: money choice

 • Pingback: starboard

 • Pingback: caboose

 • ~imqsgaimnut mówi:

  60Kt7h wtjfgcvdgqhc

 • Pingback: bucket trucks

 • Pingback: best natural skin care products

 • Pingback: meio ambiente

 • Pingback: airstream trailer

 • Pingback: perfect match

 • Pingback: vintage trailers

 • Pingback: rozwody

 • Pingback: Hemorrhoids Diet – Stop Hemroids Now!

 • ~Arief mówi:

  Dwa tygodnie temu, paocrwałem z innym sztukatorem.Pomalowałem dla niego gipsy i parę obrazkf3w. Już na początku jeczal, ze mało zarobi na zleceniu, czym mnie trochę ułagodził w pertraktacjach. Jako podwykonawca, do mojego zadania należała dekoracja farbą. Biorąc od niego mała zaliczkę, zamierzałem się z nim rozliczyć po ukończeniu zlecenia. Przez kolejnych parę dni unikał mojego telefonu. Do tej pory nie chce ze mną rozmawiać o cenie ,zmyślając tysiące powodf3w. Dzisiaj Wolfgang, rozmawiając z właścicielem lokalu, usłyszał, ze sztukator skasował worek pieniędzyMacie jakieś rady?Innym razem wielbiciel mojego malarstwa chciał mnie zmusić do dekorowania wielu dyskotek za pf3łdarmo. Spotkałem się z jego specjalistami wymuszania.Słowo mf3wione jest tak samo i tra ta ta ta , ktf3rego nawet nie wypowiedziałem, -padały poświadczenia świadkf3w. Robiło się groźnie. Marszczyli brwi, obleźli jak osy.Wtedy zacząłem się szczerze rechotać, jak szaleniec, gdyż było mi tego za wiele.Wtedy przestali. Czy ludzie mogą oszukiwać by zarobić pieniądze? Jasne , ze mogą. Tym bardziej jest to łatwe, gdyz nie maja bezpośrednio wglądu w spustoszenie jakie sieja. Sa małym szczeblem w wielkim przekręcie.Gdy zająłem się oobe- filozofia całym sercem to zacząłem tracić rynek pracy. Porzuciłem go. Dotychczasowa gonitwa wydala mi się bez sensu. I jeszcze raz to samo, i znowu to samo, kolejne zlecenie z myślą o nasyconej starości. Zycie mi przecież ucieka a mf3głbym z kaska wszystko zobaczyć, dotknąć i przeżyć jak bogacz z filmf3w,- co rusz odzywało się we mnie.Wtedy stal się cud jak w bajce. Zaufaj mi, rozległo się głośno w mojej głowie. Potoczyły się wyjaśnienia.Nie zaufałem.Kłopoty wzrastały, bo nie chciałem do pracy kosztem rozmyślań. Zaufaj mi , rozległ się ponownie ten sam głos w mojej głowie, potoczyły się wyjaśnienia.Za ktf3rymś razem, poddałem się,oddając się w ręce tego pana. Ulżyło mi wtedy bardzo, gdyż zaufałem, nie obawiając się przyszłości,- płacenie czynszu, koszty utrzymania rodziny.Fajnie zrobiło mi się na duszy, ach jak ulżyło. Ciekaw bylem następstw. Co się będzie teraz dziać?Wtedy przytrafiło mi się coś, czego nie brałem wcześniej pod uwagę. Naprzeciw mnie wyszli ludzie z z duchowego podziemia , ktf3rzy zrobili to samo co ja. Wiedzeni wewnętrznym głosem zgłaszali się do mnie, niby przypadkowo, zawsze coś mi bezinteresownie ciekawego przynosząc.Razu pewnego dentystka mi powiedziała, zrf3b pan mostek bo się zęby rozejdą, piec minut gadania jaki będę ohydny na starość. Po latach się zeszły niz rozeszły.Ubezpiecz się bo gdy się zabijesz to będziesz martwy , powiedział pan z ubezpieczalni, mając te same oślizgłe oczy.Zapłacę ci oczywiście, tylko widzisz, bank jest wieczorem juz zamknięty, odpowiada klient gdy czekam na zapłatę.Dokoła te same śpiewki. Zrf3b sobie człowieku oobe w gumocieście i się napatrz co się dzieje, bo durniejesz, odpowiadam bez złości.

 • Pingback: oxycontin

 • Pingback: best adult dating site

 • Pingback: sales manager jobs

 • Pingback: REAL ESTATE 101

 • Pingback: hostgator vps coupons

 • Pingback: louis vuitton bag

 • Pingback: independent sales opportunity

 • Pingback: can ho babylon tan phu

 • Pingback: Ovarian Cyst Miracle pdf

 • Pingback: Mind Secrets Exposed review

 • Pingback: Verdopple Deine Dates download

 • Pingback: catnip

 • Pingback: biennial

 • Pingback: Mind Secrets Exposed review

 • Pingback: season

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>